Хороший господар та мудрий директор: волинянин 62 роки присвятив роботі у школі

- Advertisment -

Хороший господар та мудрий директор: волинянин 62 роки присвятив роботі у школі

На Камінь-Каширщині 80-річний директор школи Олександр Монець, пропрацював кілька десятків років в освітньому закладі, де колись сам навчався.

У сірій дощовій пелені та поміж яскравих жовто-зелених дерев визирає дах будівлі, зведеної поляками ще у довоєнний період, у 1935 році. Неподалік від неї ще кілька споруд, стадіон та навіть криниця: все огороджене огрядним парканом. Це територія Гуто-Камінської школи, за якою видніються лісові масиви. Колись тут у дві зміни навчалося до 150 учнів, зараз до 70.

На час війни в освітньому закладі розміщувався госпіталь. На подвір’ї навіть було дві партизанських могили, пізніше загиблих перепоховали. Одразу тут вчителювали поляки, навіть збереглось до наших днів свідоцтво про освіту польською мовою від 1938 року.

Багатолітній директор школи Олександр Монець майже все життя провів у стінах цього освітнього закладу. Попри поважний вік (у лютому відзначатиме 80-річний ювілей), досі більшість свого часу проводить на роботі.

Вперше переступив поріг цієї будівлі шестирічним хлоп’ям. Так, спочатку навчався тут разом із сестрою, потім прийшов сюди вчителювати та з 1971-го року й по нині є директором.

«Коли старша сестра йшла у перший клас, то разом і я пішов. Потім ходили до школи в Полиці: доводилось за будь-якої погоди пішки долати 14 кілометрів. З часом перевелись у Клітицьк, коли там звели навчальний заклад, до якого 3 кілометри. Жили ми тоді в землянці, бо наша хата, як і більшість інших в селі, згоріла під час війни. Бувало, дорогою до школи чули в лісі автоматні черги», пригадує Олександр Никифорович.

Разом із сестрою закінчили й педагогічне училище, у 17 років Олександр Монець вже став вчителем у Воєгощанській школі. Там пропрацював 5 років та зустрів своє кохання Надію. Побравшись, переїхали у Гуту-Камінську. У рідній школі викладав кілька предметів: біологію, хімію, образотворче мистецтво, навіть музику.

Спочатку Гуто-Камінська школа була чотирирічною, пізніше – семирічною та восьмирічною, а з 1993 року стала загальноосвітньою І -ІІ ступенів. У 1963 році була побудована майстерня, у 1981 році добудовано 3 класні кімнати, потім реконструйовано їдальню. У 2011 році звели та облаштували сучасну санітарну кімнату. Зараз школа модернізувалась: комп’ютерний клас укомплектований новітньою технікою, діти навчаються за новою програмою та підручниками.

«Колись були часи, що один підручник був на весь клас, писали гусячим пером та чорнилом із сажі чи червоного буряка. Рідко у кого були зошити. Ніхто й гадки не мав учнів підвозити до шкіл в інші села чи нагодувати. Тепер же до опірних шкіл курсують автобуси, ввели програму НУШ», підкреслює суттєві зміни у навчальному процесі впродовж століття.

Відкривши двері однієї з кімнат, у вічі впадають яскраві зелені парти, килимок-пазл на підлозі, оздоблення на стінах. Першокласники навипередки демонструють гостям, що вони сьогодні робили на уроках,  хваляться тим, що кожен з них має свою шафу для одягу, а також намагаються вправно позувати на фотокамеру журналістів.

У коридорі оживають багатовічні спогади: тут розміщені стенди про історію навчального закладу, фото випускників різних років, куточок пам’яті про героїв України, стінгазети та творчі роботи учнів. У кожному класі є грубка, яка опалюється дровами. Іншого виду опалення в школі немає.

Учительська досить компактна, розрахована на 16 вчителів, з яких половина доїжджають з інших населених пунктів. Загалом атмосфера в школі дуже домашня, тут затишно й спокійно, як на заклад, де перебуває кілька десятків дітей. У одному з класів облаштували музей. Тут, зокрема, збережені місцеві автентичні речі (жорна, прядки, взуття тощо) та майорять кілька десятків вишитих випускниками школи рушників. Найдавніший — від випускників 1966-го року.

Як тільки пролунав дзвінок на перерву — старовинними шкільними сходами затупотіли дитячі ніжки: всі поспішають у їдальню, яка нагадує приватний будинок. Загалом територія школи гарно облагороджена, на клумбах радують око останні квіти, довкола все гарненько викошено, підгреблено. Одразу видно, що тут руку приклав не просто досвідчений керівник та вчитель, але насамперед хороший господар.

«Ви уже так швидко поїли?», – з турботою, як до своїх рідних онуків, запитує Олександр Никифорович у школярів, що першими виходять з їдальні.

Ті кивають головами й констатують: «Було дуже смачно, то ми так швидко все з’їли». І чимдуж прямують на шкільне подвір’я гратися, доки перерва не закінчилась. Інші учні у цей час нишком малюють святкові плакати, хочуть зробити вітальний сюрприз своїм учителям.

Кабінет директора облаштували, перегородивши коридор. На стінах рівними рядами вишикувались грамоти, подяки та дипломи. Ще понад 70 нагород знаходяться у архівах в столі. Серед них є чимало таких, які вручили ще за часів радянського союзу.

«Були колись пропозиції очолити відділ освіти чи висуватись на сільського голову, але вирішив що саме школа це моє покликання. От вже 62 роки стажу маю», каже директор.

Він відмінник народної освіти СРСР та відмінник народної освіти України, лауреат конкурсу «Педагогічне сяйво» у номінації «Втілювач педагогічних інновацій». Має вищу кваліфікаційну категорію та звання вчителя-методиста. І, схоже, не надто переймається, що за таку тривалу службу в освіті, так і не був гідно відзначений на державному рівні.

Його поважають і знають у районі не лише як видатного директора, але й свого часу як депутата сільради, члена колегії та атестаційної комісії відділу освіти і науки Камінь-Каширської РДА. Він щиро тішиться результатам навчання своїх школярів, які щороку одні з кращих в районі на олімпіадах, радіє успіхам своїх вихованців, які стали відомими людьми.

Школа – це його життя. І навіть вдома має династію педагогів: дружина та діти також були або є вчителями.

Іванна Гайдучик

     

   

           

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам